حذف کش DNS از مرورگرهای اینترنت

11 فروردین

گاهی هنگام تغییر DNS دامنه جهت تغییر از یک هاست به هاستی دیگر ممکن است مدت زیادی وب سایت برای شما لود نشود یا سایت شما بر روی سرور قبلی به نمایش در آید که این اختلال از ۱ الی ۷۲ ساعت بسته به نوع و پنل دامنه ممکن است طبیعی باشد و طولانی شدن بیش از چند ساعت این مساله اغلب دو دلیل عمده دارد.

اول کش شدن دی ان اس در ISP شرکت اینترنتی که از آن استفاده می کنید به عنوان مثال اینترنت های ۴G و ۳G و به طور کلی اینترنت های بیسیم نسبت به ADSL سریع تر اعمال میشود و دوم کش شدن فایل ها و کوکی ها و همچنین کش شدن دی ان اس در مرورگر اینترنتی شما که در این صورت باید نسبت به حذف کش DNS اقدام نمایید.


برای حذف کش DNS از مرورگر سیستم خود ابتدا برنامه ی CMD را در ویندوز خود اجرا کنید. در صورت لزوم برای اجرای این برنامه  با زدن دکمه های میانبر و ترکیبی Windows+R برنامه ی run را اجرا نموده و سپس در خط فرمان run دستور cmd را اجرا نمایید.

پس از اجرا شدن برنامه cmd در خط فرمان آن دستور ipconfig/flushdns را به همین صورت وارد کنید.

با زدن این دستور باید پیام زیر برای شما به نمایش در آید:

Windows IP Configuration
Successfully flushed the DNS Resolver Cache.

بعد از زدن دستورات فوق قبل از این که سایتی که با باز کردن آن روی کامپیوتر خود مشکل دارید را در مرورگر خود اجرا نمایید یک بار کش و کوکی های مرورگر خود را پاک کرده و سپس آدرس سایت را وارد نموده و بلافاصله بعد از زدن دکمه ی ورود (enter) دکمه های ترکیبی crtl+F5 را فشار دهید.

اگر با وجود گذشت ۴۸ ساعت از تغییر دی ان اس و انجام اقدامات فوق که مربوط به حذف کش DNS از مرورگر اینترنت است موفق به رفع مشکل نشدید سعی کنید با سرویس دهنده ی اینترنت خود تماس گرفته و با اعلام آدرس سایتتان از آن ها بخواهید تا مشکل را رفع کنند (معمولا آنها اقدام به حذف کش دی ان اس از ISP خواهند نمود.)